Олимпиадага нечта йўлланма қўлга киритганимиз маълум бўлди (жадвал)

Олимпиадага нечта йўлланма қўлга киритганимиз маълум бўлди (жадвал)

Ўзбекистон делегациясининг ХХХИИ ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этувчи якуний таркиби маълум бўлди. Бу ҳақда МОҚ матбуот хизмати хабар бермоқда.

Қайд этилишича, спортчиларимиз ўз йўналишларига қараб 2017 йилдан то шу кеча кундузга қадар Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этиш учун бир-биридан муросасиз мусобақаларда баҳс олиб боришди. Якунда делегациямиз кунчиқар юртда ўтадиган мазкур Олимпиадага спортнинг 17 турида 71 та йўлланмани қўлга киритди.

Қуйида лицензиат спортчиларимизни таништирамиз:

Бокс (11 та):

-52 кг: Шаҳобиддин Зоиров

-57 кг: Миразизбек Мирзаҳалилов

-63 кг: Элнур Абдураимов

-69 кг: Бобоусмон Батуров

-75 кг: Фанат Қаҳрамонов

-81 кг: Дилшод Рўзметов

-91 кг: Санжар Турсунов

+91 кг: Баҳодир Жалолов

-51 кг: Турсуной Раҳимова

-60 кг: Райҳона Қодирова

-69 кг: Шаҳноза Юнусова

Эркин кураш (4 та):

-57 кг: Ғуломжон Абдуллаев

-74 кг: Бекзод Абдураҳмонов

-86 кг: Жавраил Шапиев

-97 кг: Магомед Ибрагимов

Юнон-рум кураши (4 та):

-60 кг: Элмурат Тасмурадов

-77 кг: Жалгасбай Бердимуратов

-87 кг: Рустам Ассакалов

-130 кг: Мўминжон Абдуллаев

Таеквондо (4 та):

-68 кг: Улуғбек Рашитов

-80 кг: Никита Рафалович

-67 кг: Нигора Турсунқулова

+67 кг: Светлана Осипова

Оғир атлетика (4 та):

-67 кг: Адҳамжон Эргашев

-109 кг: Акбар Жўраев

-55 кг: Муаттар Набиева

-76 кг: Кумушхон Файзуллаева

Қиличбозлик (3 та):

Шпага, аёллар: Малика Ҳакимова

Сабля, аёллар: Зайнаб Дайибекова

Сабля, эркаклар: Шерзод Мамутов

Енгил атлетика (7 та):

Баландликка сакраш, аёллар: Светлана Радзивил

Баландликка сакраш, аёллар: Сафина Садуллаева

Босқон улоқтириш, эркаклар: Суҳроб Хўжаев

Узунликка сакраш, аёллар: Даря Резниченко

Уч ҳатлаб сакраш, аёллар: Роксана Худоёрова

Уч ҳатлаб сакраш, эркаклар: Руслан Курбанов

Кўпкураш, аёллар, Екатерина Воронина

Дзюдо (11 та):

-60 кг: Шарофиддин Лутфиллаев

-66 кг: Сардор Нуриллаев

-73 кг: Ҳикматиллоҳ Тўраев

-81 кг: Шарофиддин Болтабоев

-90 кг: Давлат Бобонов

-100 кг: Муҳаммадкарим Хуррамов

+100 кг: Бекмурод Олтибоев

-52 кг: Диёра Келдиёрова

-63 кг: Фарангиз Ҳожиева

-70 кг: Гулноза Матниязова

Аралаш жамоавий мусобақа

Сузиш (2 та):

100 м, эркин сузиш: Хуршиджон Турсунов

100 м, брасс: Юлдуз Қўчқорова

Каноеда эшкак эшиш (4 та):

С-2 500 метр: Дилноза Раҳматова

С-2 500 метр: Нилуфар Зокирова

С-1 200 метр: Дилноза Раҳматова

С-1 200 метр: Нилуфар Зокирова

Академик эшкак эшиш (2 та):

ЛМХ2Х, 2000 метр: Собир Сафаралиев

ЛМХ2Х, 2000 метр: Шаҳбоз Холмирзаев

Спорт гимнастикаси (2та):

Яккалик дастур: Расулжон Абдураҳимов

Яккалик дастур: Оксана Чусовитина

Бадиий гимнастика (6 та)

Кўпкураш: Сабина Ташкенбаева

Гуруҳ машқи: Нилуфар Шомуродова

Гуруҳ машқи: Ксения Александрова

Гуруҳ машқи: Динара Равшанбекова

Гуруҳ машқи: Севара Сафоева

Гуруҳ машқи: Камола Ирназарова

Ўқ отиш спорти (2 та):

10 м, милтиқ: Мухтасар Тоҳирова

50 м, милтиқдан 3 ҳолатда: Мухтасар Тоҳирова

Велоспорт (2та):

Гуруҳ пойгаси, эркаклар: Муроджон Холмуродов

Гуруҳ пойгаси, аёллар: Олга Забелинская

Замонавий бешкураш (2та):

Яккалик, эркаклар: Александр Савкин

Яккалик, аёллар: Алисе Фахрутдинова

Теннис (1 та):

Яккалик, эркаклар: Денис Истомин

Эслатиб ўтамиз, Токио-2020 Олимпия ўйинлари 23 июл – 8 август кунлари бўлиб ўтади.

Таққослаш учун: 2016 йилги Рио олимпиадасида Ўзбекистондан 70 нафар спортчи қатнашганди.