Паралимпиячилар рекорд даражада йўлланмани қўлга киритишди

Паралимпиячилар рекорд даражада йўлланмани қўлга киритишди

Токио-2020 XV ёзги Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон миллий терма жамоаси спортчилари ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ йўлланмаларни қўлга киритишди.

Хабар берилишича, Ўзбекистонлик паралимпиячилар Паралимпия ўйинларида илк бор 8 та спорт тури бўйича 48 спортчи билан 55 та йўлланмага эга бўлди.

Йўлланма олган спортчилар спорт турлари кесимида:

Пара-енгил атлетика

1. Ҳусниддин Норбеков (диск улоқтириш)
2. Бобуржон Омонов (ядро улоқтириш)
3. Бекжон Чеваров (узунликка сакраш)
4. Темурбек Гиязов (найза улоқтириш)
5. Муҳаммад Реxсимов (ядро улоқтириш)
6. Дониёр Салиев (узунликка сакраш)
7. Элбек Султонов (ядро улоқтириш)
8. Иззат Турғунов (узунликка сакраш)
9. Сабина Суханова (100 м. югуриш)
10. Сабина Суханова (200 м. югуриш)
11. Нозимахон Қаюмова (найза улоқтириш)
12. Дилафрузхон Ахмадхонова (ядро улоқтириш)
13. Моҳигул Хамдамова (диск улоқтириш)
14. Нурхон Қурбонова (ядро улоқтириш)
15. Нурхон Қурбонова (найза улоқтириш)
16. Асила Мирзаёрова (узунликка сакраш)
17. София Бурханова (ядро улоқтириш)
18. Ёкутхон Холбекова (узунликка сакраш)
19. Ёрқин Одилов (найза улоқтириш)

Пара-сузиш

1. Ислам Асланов (50 м эркин)
2. Ислам Асланов (100 м баттерфляй)
3. Дмитрий Хорлин (50 м эркин)
4. Фирдавсбек Мусабеков (100 м брасс)
5. Фирдавсбек Мусабеков (200 м комплекс)
6. Музаффар Турсунхўжаев (50 м эркин)
7. Музаффар Турсунхўжаев (100 м баттерфляй)
8. Шохсанамхон Тошпўлатова (50 м эркин)
9. Шохсанамхон Тошпўлатова (100 м баттерфляй)
10. Шoxcaнaмхон Тошпўлатова (200 м комплекс)
11. Нигорахон Мирзохидова (100 м батерфляй)
12. Муслима Одилова (50 м эркин)

Пара-дзюдо

1. Шерзод Намозов (-60 кг)
2. Учкун Қуронбоев (-66 кг)
3. Феруз Сайидов (-73 кг)
4. Довурхон Кароматов (-81 кг)
5. Шухрат Бобоев (-90 кг)
6. Шариф Ҳалилов (-100 кг)
7. Ширин Шарипов (+100 кг)
8. Лобар Хуррамова (-48кг)
9. Севинч Салаева (-52 кг)
10. Парвина Самандарова (-58 кг)
11. Нафиса Шерипбоева (-63 кг)
12. Васила Алибоева (-70 кг)

Пара-каноэ

1. Азизбек Абдулҳабибов (200 м)
2. Ҳайитмурод Шерқўзиев (200 м)
3.Шаҳноза Мирзаева (200 м)

Пара-таэквондо

1. Зухриддин Тоҳиров (- 61 кг)
2. Зиёдахон Исакова (- 49 кг)
3. Гулжаной Наимова (+ 58 кг)

Пара-пауэрлифтинг

1. Рўза Қўзиева (-61 кг)
2. Фарҳод Умрзоқов (-88 кг)
3. Нуриддин Давлатов (-107 кг)

Пара-академик эшкак эшиш

1. Феруза Бўрибоева (2000 м)
2. Отабек Қўчқоров (2000 м)

Пара-ўқ отиш

1.Сервер Ибрагимов (50 м пистолет)

Эслатиб ўтамиз, Токио-2020 ёзги Паралимпия ўйинлари 2021 йилнинг 24 августидан 5 сентябрига қадар бўлиб ўтади. Баҳсларни «Uzreport TV» телеканали орқали тўғридан-тўғри эфирда томоша килишингиз мумкин. Делегациямиз 20 август куни Токио шаҳрига йўл олади.